Barcelona je grad koji već dugo zauzima značajno mjesto u svjetskim umjetničkim krugovima, ponajprije zahvaljujući Gaudijevoj arhitekturi, Miróovim skulpturama i obnovljenom Picasovom muzeju. Posljednjih godina osvojila je i status svjetskog centra grafita i ulične umjetnosti.
Uličnu umjetnost u Baceloni naprosto moraš zamijetiti. U kom god smjeru kreneš, oko tebe su zidovi koji pričaju. U tom moru pričljivih zidova, meni su najljepši oni u Ravalu.
Od olimpijskih igara 1992. godine, Barcelona se pomladila, a u periodu između 1999. i 2005. grad su preplavili ulični umjetnici, zbog čega je postao neslužbena svjetska prijestolnica grafita.
Tko god pažljivo pogleda oko sebe, na zidove, ulice i kućna vrata, uočit će da je ovaj prelijepi mediteranski grad jedna velika, suvremena umjetnička galerija. Čak i ako nisi veliki zaljubljenik u umjetnost, grafiti ti se mogu uvući pod kožu, a potraga za njima postati neka vrsta opsesije.
Važno je reći da grafiti u Barceloni ne predstavljaju uvijek političku i socijalnu kritiku, pa tako El Pez, sada već svjetski poznat grafiti umjetnik, svojim „sretnim stilom“ i nasmiješenom ribom samo želi širiti radost. Da mu to polazi za rukom potvrđuje činjenica da se njegova plava riba smješka i stanovnicima Londona, Miamija i Bogote.
„El Món Neix en Cada Besada“ (Svijet počinje svakim poljupcem)
Nađete li se u šetnji kultnom gotičkom četvrti glavnog katalonskog grada (Barrio gótico), u smjeru Plaça d'Isidre Nonell, pred sobom ćete ugledati djelo koje će vam se na prvi pogled učiniti kao veliki grafit, no kako ćete doći bliže, shvatit ćete da se zapravo radi o mozaiku sastavljenom od sitnih keramičkih pločica. Svaka pojedinačna pločica ispisana je fotografijom osobe, mjesta, trenutka, događaja ili nečega što na neki način predstavlja slobodu izražavanja.
El Món Neix en Cada Besada (Svijet počinje svakim poljupcem) je foto mozaik koji je dizajnirao fotograf i konceptualni umjetnik, rođeni Barcelonjanin, Joan Fontcuberta, koristeći fotografije koje su snimili lokalni stanovnici. Lokalne novine El Periodico zamolile su ljude da pošalju fotografije koje za njih predstavljaju "trenutak slobode". Rezultirajući mural, dimenzija 8 x 3,8 metara, sastoji se od 1000 pločica, postavljen je 2014. godine i od tada ne prestaje oduševljavati ne samo turiste, već i domaće ljubitelje ulične umjetnosti.
Pored mozaika je pločica s prekrasnim citatom Olivera Wendell Holmesa: „Zvuk poljupca nije tako glasan kao zvuk topa, ali odjek traje mnogo duže“.